Amikor programozunk, gépeket tanítunk be olyan tevékenységekre, amelyeket a gépek is el tudnak végezni. Ezzel
az embereket szabadítjuk meg a gépies működéstől, azért, hogy emberhez méltóbb, lélekemelőbb dolgokkal
foglalkozhassanak. Mik az igazán emberi dolgok, amelyekre jó lenne ha több időnk lenne? A barátkozás, a
család, a gyereknevelés, az idősekkel és betegekkel törődés, az emberiséget sújtó megannyi nehézség megoldásán
ügyködés, a természetvédelem, a tudományos-művészeti és vallási kérdések, a sport, a természetjárás...
Ezekkel szemben a mechanikusan ismétlődő cselekvések lélekölő hatása régóta ismert. Amit gépek is el tudnak végezni, hadd végezzék gépek. Ebből a szempontból nézve azok a programozók, akik olyan szoftvereket fejlesztenek, amelyek az embert gépies működésre késztetik épp az ellenkezőjét teszik annak, ami a szakma küldetése, azaz szerintem elárulják a szakmát. Szeretném megélni, hogy az embert elgépiesítő szoftverek feljesztőit és terjesztőit ugyanúgy bírálják el, mint a droglaborok fenntartóit és a drogdílereket.
Ezek az építőkövek az életünkben is jelen vannak. A programozási nyelvek rendkívül hatékonyak, látjuk, hogy az utóbbi pár évtizedben milyen órási fejlődésen mentek keresztül és milyen nagy mértékben segítik a legkülönbözőbb problémák megoldását. Ha ezeket az előbb említett építőköveket megfeleltetjük valós élethelyzeteknek, akkor sokkal többet profitálhatunk a megszerzett programozói képességeink révén. Magasabb életminőséget, hatékonyabb életvitelt érhetünk el ezáltal, mélyebb önismeretre tehetünk szert.
A szekvenciák arra tanítanak, hogy hogyan bontsunk le bármilyen nagy és összetett feladatot kis, elvégezhető lépésekre. Ezzel megőrizhetjük a cselekvőképességünket és eliminálhatjuk a félelmeink egy jelentős részét is.
A szelekciók megtanítanak arra, hogy hogyan készítsük elő a döntéseinket, és hogy mekkora ereje van a döntéseink következetes végrehajtásának.
Az iterációk a gyakran ismétlődő szokásainkkal állíthatók párhuzamba. Amikor optimalizálunk egy szoftvert, akkor elsősorban a ciklusokat vizsgáljuk, hiszen ha egy sok ezerszer végrehajtandó utasítássorban tudunk nyerni csak ezredmásodperceket is akár, ezek összeadódva rendkívül sokat számítanak. Az életünkben is elsősorban a sokat ismételt napi rutin működésünket érdemes elsősorban górcső alá venni, és ezzel nyerhetünk meg rengeteg plusz időt.